Van ‘da Gezilmesi Gereken Yerler

Doğu’nun en güzel ve tarihi yerlerinden biride Van’dır. Gerek tarihi dokusu , gerekse zengin kültürü ve mutfağıyla mutlaka gezilmesi gereken yerlerin başında gelir.

Van denilince aklıma tabi ki Van Gölü gelir. Uçaktan ilk olarak Ferit Melen Havaalanına inerken adeta göle girecekmiş hissine kapılmanızda Van Gölünün güzelliğiyle tanışmış olursunuz.

Van Akdamar Adasından Van Gölü ve Manzarası

Van Akdamar Adasından Van Gölü ve Manzarası

Ermeniler için Kutsal olan ve büyüleyici bir güzelliği olan  Akdamar Kilisesi gelir. Nasıl ki İstanbul ‘da denizin ortasında Kız Kulesi varsa , Van gölünün ortasında Akdamar Kilisesi ve adasını gezmeden gelmeyin. Yapımının 900 yıllara denk geldiği ve destansı aşk hikayesiyle dikkat çeken Akdamar Kilisesi görülmeye değer bir yerdir.

Erciş , ne kadar da deprepde ismini duyursa da Van Erciş doğası ve balıklarıyla gayet meşhurdur. Özellikle İnci Kefali şölenleri ve canlı balık tesislerindeki kiremitte kefali sizlere tavsiye ederiz.

Van Erciş İnci Kefali Şöleni

Van Erciş İnci Kefali Şöleni

Van Kalesi: Tarih severler için görülmeye değer bir yerdir.

Van Kalesi

Van Kalesi

Van’da bulunan Nevşehir’e rakip olan Peribacaları ‘nı gezecekler ise pişmanlık duymayacak. Van Başkalede bulunan bu doğa harikası gezenlere keyifli bir zaman sunuyor.

Van-Başkale-Yavuzlar-Köyü-Peribacalar

Van Başkale Yavuzlar Köyü Peribacalar

Van Kahvaltısı, Van Kedisi Türkiye ve Dünya genelinde ünlenmiş olup  Van ‘a özgüdür.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan İzmir 'de Yüzülecek Yerler başlıklı makalemizde çeşme plajları, dikili plajları ve İzmir hakkında bilgiler verilmektedir.

Pin It

Van ‘da Gezilmesi Gereken Yerler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir