Türkiyedeki Milli Parklar

Doğası, içerisinde yaşayan canlılarıyla çok güzel zaman geçirebileceğiniz Milli Park’larımızın yasal tanımı;

”Millî Park: Bilimsel ve estetik bakımdan, millî ve milletlerarası ender bulunan tabiî ve kültürel kaynak değerleri ile koruma, dinlenme ve turizm alanlarına sahip tabiat parçalarıdır.” şeklindedir.

Ülkemizde 40’a yakın Milli Park bulunmakta olup bazıları için hale resmi başvuru süresi devam etmektedir.

Sizlerle bu yazımızda Balıkesir ve Çanakkale’de yer alan Milli Park’ları sizlerle paylaşacağız.

Kuş Cenneti / Balıkesir

Marmara Bölges’nde Manyas’ta yer alan bir birinden çok farklı ve güzel kuş türleri ve bitki türleri bulacağınız ülkemizdeki en ünlü ve en çok ziyaret edilen Milli Park’lar arasında yer almaktadır.

Resmi olarak 1959 yılında Milli Park olmuştur. Toplamda 17 bin 58 hektarlık bir alan kaplamaktadır.  Hergün 09-18 saatleri arasında ziyaretçilerini beklemektedir. İlkbahar aylarında Nisan- Mayıs gibi en güzel olduğu dönemdir.(Bize göre öyle en azından) Manyas Kuş Cenneti’nden derlediğimiz görseller:

Kazdağı Millî Parkı / Balıkesir

Marmara Bölgesi, Balıkesir il sınırları içerisinde yer alan müthiş Kazdağı’nda yer alan Kazdağı Milli Parkı toplamda 20 bin 935 hektar alana sahiptir. Resmi olarak 1994 yılında Milli Park olmuştur.

Kuş Cenneti’ni ziyaret için gidenler burayada özellikle ilkbahar mevsimlerinde Nisan- Mayıs gibi uğramaları tavsiyemizdir.

 

Gelibolu Yarımadası Tarihî Millî Parkı/Çanakkale

Türkiye’nin en güzel yerlerinden olan Gelibolu’ya başka bir güzellik katan yerdir. Çanakkale il sınırları içerisinde tarihi yarımada koruma altında olup şehitlikler, müzeler bulunmaktadır. Her yıl anma etkinlikleri düzenlenerek yerli yabancı bir çok konuk ağırlamaktadır. 1973 yılında resmi olarak Milli Park kapsamına alınmıştır. 33 bin hektarlık oldukça büyük bir alana sahip olan bu milli park Birleşmiş Milletler’ce koruma listesinde yer alır.

 

 

Troya Tarihî Millî Parkı / Çanakkale

Çanakkale sınırları içerisinde, peyniriyle meşhur Ezine ilçesinde yer alan bu güzel Milli Park, resmi olarak 1996 yılında yılında bu kapsama alınmıştır. 13 bin 350 hektarlık alana sahip olup, efsanevi savaşlara şahit olmuş bu bölge ziyaretçilerini beklemektedir.

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Amasra'nın En Güzel Yerleri başlıklı makalemizde Amasra, Amasra Evleri ve Çekiciler Çarşısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Pin It

Türkiyedeki Milli Parklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir