Siirt’in En Güzel Yerleri

Dışarıya en büyük göç veren illerimizden olan Siirt, geçmiş tarihi ve doğası ile önemli bir yere sahiptir. Siirt’in birbirinden güzel gezilmesi gereken yerlerinin listesini görselleri ile sizlerle paylaşıyoruz.

İlk önce Siirt’e gidip Büryan kebabı ve perde pilavı yemeden gelmemenizi tavsiye ederiz.

Siirt Derzin Kalesi

Oldukça sarp kayalıklarda bulunan Kalenin bizans döneminde yapılmış olduğu tahmin edilmekte. Baykan ilçesine bağlı olan Kale çok sayıda ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Ayrıca kale için özel ilgisi olanlar için tavsiyelerimiz mutlaka Şirvan İlçesine uğramaları yönünde. Şirvan’a 10 km uzaklıkta İnce Kaya Kalesi, 40 km uzaklıkta İrun Kales, 4 km uzaklıkta Şirvan (Küfre) Kalesi.

Siirt Derzin Kalesi

Siirt Derzin Kalesi

Siirt Merkez

Merkezde bulunan saat kulesi, güzel lokantaları ve doğası ile mutlaka ziyaret listenize eklemenizi tavsiye ettiğimiz Siirt merkezde mutlaka büryan kebabını yemenizi tavsiye ederiz.

Türbeler, İnanç Merkezleri

Geçmiş tarihi göz önüne alındığında çok sayıda dini yapıya sahip olan Siirt’in en çok ziyaret edilen Türbelerinden Hz. Veysel Karani Türbesi’dir.

Hz. Veysel Karani Türbesi

Hz. Veysel Karani Türbesi

 

Bir önceki yazımız olan En Güzel Sahiller, İztuzu Plajı başlıklı makalemizde En Güzel Plajlar, İztuzu Plajı ve Muğla Plajları hakkında bilgiler verilmektedir.

Pin It

Siirt’in En Güzel Yerleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir