Şanlıurfa’nın Gezilecek Yerleri

Güney Doğu’nun en tarihi, asırların şahidi diyarı, adıyla sanıyla Şanlıurfa bütün ihtişamıyla misafirlerini bekliyor. İlk akla gelen Şanlıurfa mekanlarından Balıklı Göl, Şanlıurfa Kalesi, Müzesi… dışında belki bunlar kadar güzel olan diğer yerleri de sizlerle paylaşacağız.

Balıklı Göl

Balıklı Göl

Balıklı Göl

Peygamberler Şehrinin göz bebeği olan Şanlıurfanın simgesi Balıklı Göl, mutlaka ilk ziyaret yeriniz olmalı. Balıklı Göl’ün ev sahibi olan balıklara yam atmayı ihmal etmeyiniz.

Şanlıurfa Kalesi

Şanlıurfa Kalesi

Şanlıurfa Kalesi

Tahmini 800’lü yılların başında yapıldığı bilinen tarihi kalenin, içerisinde bir çok kitabe bulunmaktadır. Kaya mezarlıkların üzerinde inşa edilen kale içi ve manzarasıyla mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

Şanlıurfa Müzesi

Şanlıurfa Müzesi

Şanlıurfa Müzesi

Tarihi şehrin, tarihine yolculuk yapmak için en ideal ortamı tabi ki müzesi.

Göbekli Tepe

Tarihe yolculuktan behsederken, burayı es geçmek kesinlikle olmazdı.

Şanlıurfada çok sayıda tarihi yapı, türbe, mağarara ve anıt bulunmaktadır. Bunun için Urfaya yaklaşık olarak 2 gün ayırmanızda fayda vardır. Diğer uğramanızı tavsiye ettiğimiz noktalar ise:

Harran Ovası Ve Evleri

Kızlar Sarayı

Halfeti Antik Kenti

Mutlaka ziyaret etmeniz gereken noktalar dışında tabi ki daha güzel yerler bulunmaktadır. Bu yerlere okuyucu yorumlarıylada katkıda bulunan seyahat severlerin beğenisine sunuyoruz.

Bir önceki yazımız olan Kars'ın En Güzel Yerleri başlıklı makalemizde Ani Harabeleri, Kars ve Kars'ın Doğal Güzellikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Pin It

Şanlıurfa’nın Gezilecek Yerleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir