Marmaris’te Gezilecek Tarihi Yerler

Muğla’nın en güzel tatil merkezlerinden Marmaris, tarihi gezilecek yerleri, plaj ve koylarıyla bir çok güzelliğe sahiptir. Öncelikle tarihi yerler olmak üzere , diğer gezilmesi gereken yerleri sizlerle görselleriyle birlikte paylaşacağız.

Marmaris Kalesi: Marmaris merkeze yürüme mesafesinde olan kale 1991 yılından itibaren Müze olarak restore edilmiştir. M.Ö 1044 yılında İyonlar tarafından yapıldığı zannedilen Tarihi Kale, Büyük İskender döneminde yenilendiği tarihçiler tarafından söylenmektedir. Bir çok kuşatma ve savaş gören kale, bugün itibari ile müthiş bir manzaraya, tarihi yansıtan bir forma kavuşmuştur. Yapısında toplam 7 alan bulunmakta olup bunlar:

2 tane arkeoloji salonu, bu salonda Hellenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait tarihi yapılar sergilenmektedir.

1 tanesi de etnoğrafya salonu ,

Sanat galerisi ve depo şeklindedir. Kalenin iç ve dış görselleri aşağıdaki gibidir:

Hafsa Sultan Kervansarayı: Muhteşem  Süleyman’ın döneminde yapılmış olan  Hafsa Sultan Kervansarayı, döneminde konaklama merkeziydi. Günümüzde özel mülk olup hediyelik eşya vb. eşyalar satılmakta, kafe vb. oturma yerleri bulunmktadır. Marmaris bölgesinden bir anı almak isteyenler için uğramadan gelinmemesi gereken çok güzel bir yerdir.

İyilik Kayalıklarındaki Arkeoloji Parkı: M.Ö 4. yy. ait olduğu tahmin edilen, merkezde yer alan toplamda  8.342 metrekare bir alana sahip olup, 2.100 metrekarelik alanlık yerde olan tarihi kalıntılar burada sergilenmektedir. İyilik Kayalıklarındaki Arkeoloji Parkı görselleri aşağıda paylaşılmıştır:

Bir önceki yazımız olan Bodrum'un En Güzel Plajları 2 başlıklı makalemizde Bodrum Paljları, Bodrumda Denize Girilecek Yerler ve Bodrumda Tatil hakkında bilgiler verilmektedir.

Pin It

Marmaris’te Gezilecek Tarihi Yerler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir