Mardin’de Gezilecek Yerler

Mardin tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan tarihi yerleri, gezilecek yerleri, kültürü, medeniyetiyle mutlaka görmenizi tavsiye ettiğimiz güzide bir şehrimizdir. Mardin yazı dizisinin içinde sizlerle bu tarihi yerleri ve kalınabilecek yerleri ayrıca paylaştık. Bu yazımızda kaleler, müzeler, kervansaraylardan bahsetmememizin nedeni bu yapıları Tarihi yerler yazımızda ayrıntılı açıklamamızdandır.

En son mutlaka uğramanız gereken yeri ilk olarak söyleyerek başlayacağız yazımıza. Mardin Beyaz Su. anlatması zor, çünkü gittiğinizde ne demek istediğimizi anlayabileceğiniz bir yer. Midyat’ta yer alan bu olanüstü güzellikteki yerde serin bir dinlenme molası vermek sizinde hakkınız…

 

Bir çok kişi sadece meraklısı olduğu dizilerin çekildiği sokakları ve yapıları görmek için Mardin’e gelmeye başladı. 4 metreyide yer yer aşan duvarları, muhteşem taş iççiliği, kapı ve pencere kemerleriyle görenleri hayretlere düşüren bu tarihi konaklar müthiş güzelliktedir.  Bu dizilerin en yaygın çekildiği yerlerin başında Mardin Midyat ve Nusaybin olarak karşımıza çıkıyor. Tarihi konaklarda çekilen bu dizi veya filmlere bir çok yöre halkıda ilgi duyuyor. Sırf bu çekimler için bile yöreye çok sayıda turist akın ediyor.

 

Mardin Çarşıları hem hediyelik eşya için hem de el emeği, göz nuru ile yapılan çok çeşitli eşyalar için mutlaka uğramanız gereken yerlerdendir.

 

 

Mardin sokakları başlıca gezilmeye değer yerlerdir. Yapısı ve tarihi ile oldukça etkili olan bu sokaklar görsellerinden oldukça etkilidir.

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Türkiyedeki Milli Parklar başlıklı makalemizde Balıkesir, Kazdağı ve Kuş Cenneti hakkında bilgiler verilmektedir.

Pin It

Mardin’de Gezilecek Yerler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir