Karadeniz’in en güzel yerleri

Karadeniz Bölgesinin birbirinden güzel yerlerini sizlerle paylaşıyoruz. Burada en güzel yer sıralaması yapmak amacımız değil, çünkü hepsi birbirinden güzel olan bu yerleri sıralamak çok zor.

*Sümela Manastırı:

Karadeniz ‘in Trabzon ilinde bulunan Manastır’ın eski adı Yunanca adı: Panagia olan Manastır yörede Meryem Ana adıyla anılır.Maçka ilçesi, Altındere köyü içerisindeki bu yapı vadiden 300 metre yükseklikte bulunmaktadır. Bilindiği kadarıyla Sümela Manastırı Bizans İmparatoru I. Theodosius döneminde  (375-395)  Atina’dan gelen Barnabas ve Sophronios adındaki iki rahip  kurmuş ve  6. yy.  İmparator Justinianus döneminde ise tadilat ve genişletilmesi dönemin generallerinden olan Belisarios tarafından yapılmıştır. Sümela Manastırına ulaşım için tıklayınız.

 

*Uzun Göl (Çaykara):

Trabzon ‘un doğal güzelliğiyle Dünya genelinde ünlü yeri  Uzun Göl (Çaykara) yerli ve yabancı bir çok turisti ağırlamaktadır. Oksijene çok alışkın olmayanları ilk başta etkilesede zamanla bu eşsiz güzellik ve oksijene alışacağınızdan kuşku yoktur.

 

*Ayder Yaylası:

Rize ‘de bulunan bu dağa harikası yaylaya yöre halkıyla birlikte yerli ve yabancı çok sayıda turist gitmektedir. Özellikle kalınacak yerlerin çevresinde çoğalmasıyla birlikte gelen ziyaretçi sayısı her geçen gün artmaktadır. Ayder Yaylasına ulaşım için tıklayınız.

 

*Fırtına Deresi (Rize) :

Rize ‘de Ayder yaylasına gidipte Fırtına Deresi ‘ni görmeden gelmek olmaz . Bunun için Rizeye giden gezi severlere tavsiyeniz Fırtına Deresini ziyaret etmeleridir.

 

*Yedigöller Milli Parkı:

Bolu’da yer alan bu güzel parka özel özellikle İstanbul gibi büyük şehirde oturanlar hafta sonu tatilleri için gelmektedir. İçinizin huzurla dolacağı Yedigöller Milli Parkında konaklama olanakları ve restorantlar iyi seviyededir. İstanbul ‘dan uzakığı yaklaşık 270 Km. olan parka ulaşım ortalama olarak 3 saat tutmaktadır. Yedigöller Milli Parkı ulaşım için tıklayınız. 

*Hamsilos Koyu:

Sinop ‘ta bulunan bu koy için tek bir söz söylemek yeterlidir oda anlatılmaz yaşanır. Suyu, havası , manzarası , yeşilliği… kısacası her şeyiyle kendine hayran bırakan bir yerdir. Hamsilos Koyu ulaşım için tıklayınız.

 

Karadeniz’in en güzel yerleri 2 İçin tıklayınız

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Antalya'da Gezilmesi Gereken Tarihi Yerler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Pin It

Karadeniz’in en güzel yerleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir