İstanbul’da Görülmesi Gereken Yerler

İstanbul güzelliklerini görmek için elinizin altında bulunması gereken bir rehber hazırladık. Burada gezilmesi gereken yerlerle ilgili görseller ve detaylı adres bilgilerini sizlerle paylaşacağız. Öncelikle Avrupa Yakasında aynı günde bir çok yeri gezebilirsiniz. Bunların başında Topkapı Sarayı, Yerebatan Sarnıcı, Ayasofya Müzesi ,Sultan Ahmet Camii, Galata Kulesi, Soğuk Çeşme Sokağı‘ndan başlayabilirsiniz. Bunlar hakkındaki geniş bilgilerden sonra diğer yarlere geçeceğiz.

Ayasofya Müzesi

Ayasofya Müzesi

Dünya genelinde ziyaretçi akınına uğrayan Ayasofya Müzesi  Bizans İmparatoru 1. Jüstinyen tarafından yaptırılmış olsada , daha sonrasında  Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul ‘un Fethinden sonra camiye dönüştürülmüştür. Günümüzde ise Milyonlarca insanın ziyaret ettiği müzede Özellikle Hz. İsa görselleri yoğun ilgi götmektedir.

Ayasofya Müzesinin Adresi ise: Ayasofya Meydanı, Sultanahmet Fatih İstanbul. Anadolu yakasından geçmek için Kadıköy , Üsküdar iskelelerinden kalkan Vapurlarla Eminönü veya Karaköye geçtikten sonra metro kullanarak yaklaşık 15 dakika sonra buraya ulaşabilirsiniz.

galata-kulesi

Galata Kulesi

İstanbul adeta ayaklarınızın altında olacak. Bu eşsiz manzarayı çok nadir yerlerde görebilirsiniz. Tepedeki konumundan dolayı ve 66,9 metre yüksekliğiyle dışardan görünmesinden ziyade içerisinde dışarıyı seyretme ayrı bir seyirdir. Yaklaşık olarak 1500 yıllık bu şaheser içerisinden deniz manzarasını çok net olarak gözlemleyeceksiniz. Rivayete göre Hezarfen Ahmet Çelebi Galata kulesinden kanat akarak Üsküdar sahiline iniş yapmıştır.

Adresi: Bereketzade Mh. Büyük Hendek Caddesi, No: 2, Galata, Beyoğlu.

 

Topkapi-Palace

Topkapi Sarayı

Tarihe şahitlik eden bu yapı harika yapı  1478 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır. 400 yıl Osmanlı’nın idaresine ev sahipliği yapan bu yapı günümüzde müze olarak hizmet vermektedir. Milyonlarca turistin ziyaretine uğrayan Topkapı Sarayı mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

Topkapı Sarayı Adres:Sultanahmet Mh. Eminönü. Anadolu yakasından geçmek için Kadıköy , Üsküdar iskelelerinden kalkan Vapurlarla Eminönü veya Karaköye geçtikten sonra metro kullanarak yaklaşık 15 dakika sonra buraya ulaşabilirsiniz.

 

yerebatan-sarnici

Yerebatan Sarnıcı

Bizans İmparatoru Justinyen tarafından 1500 yıl önce Büyük Sarayın su ihtiyacını karşılamak için yaptırılmıştır. Günümüzde müze olarak hizmet vermekte olup  milyonlarca insanın ziyaretine uğramaktadır. Sütunları ve yapılışıyla kendisine hayran kalacağınız Yerebatan Sarnıcı   145 metre uzunluğunda 65 metre genişliğindedir. Toplamda ise 336 sütundan meydana gelmektedir.

Yerebatan Sarnıcı Adresi: Yerebatan Caddesi No: 1-3 34410 Sultanahmet Fatih İstanbul. Anadolu yakasından geçmek için Kadıköy , Üsküdar iskelelerinden kalkan Vapurlarla Eminönü veya Karaköye geçtikten sonra metro kullanarak yaklaşık 15 dakika sonra buraya ulaşabilirsiniz.

Gülhane-Parkı

Gülhane-Parkı

Ayasofya’dan başlayan ve üstteki sıraladığımız Sultanahmet bölgesini gezdikten sonra aşağı doğru yürüdüğünüzde karşınıza gizli olmayan bütün güzellikleriyle karşınızda duran Gülhane Parkı ile karşılaşacaksınız. Günün bütün tatlı yorgunluğunu bu bahçede atmanız ve günü tamamlamanız, eğer yorulmadıysanız Dolmabahçe Sarayı , Yıldız Sarayı, Çırağan Sarayınıda görmenizi tavsiye ederiz.

dolmbahce_saray

Dolmbahçe Sarayı

 

Beşiktaş ‘ta denize sıfır bulunan bu Saray Osmanlı tarihi açısından kilit bir önemde olup , Türkiye Cumhuriyeti açısından ise büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün gözlerini son kez yumduğu yer olarak ayrı bir öneme sahiptir. Bahçeleri , manzarasıyla mutlaka görülmesi gereken bir yerdir.

Adresi:Dolmabahçe Sarayı, Dolmabahçe Cad. No: 1 Ortaköy Mh. Dolmabahçe Beşiktaş. Ayrıca Taksim ve Beşiktaş İskelelerinden yürüme mesafesindedir.

ciragan_palace

Çırağan Sarayı

Denize nazır olan bu yeri çok beğeneceksiniz.

Adresi: Çırağan Caddesi, No: 32, Çırağan Palace, 34349, Ortaköy-yıldız, Beşiktaş,

Ayrıca Aşağıdaki görsellerlede detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Emirgan Mahallesi, Emirgan Korusu, Emirgan, Sarıyer,

Otağtepe Cad. No: 117 Kavacık Mh. Beykoz

İstanbul’da Gezilmesi Gereken Yerler 2 tıklayarak gezilmesi gereken yerleri okumaya devam edebilirsiniz.

 

Pin It

İstanbul’da Görülmesi Gereken Yerler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir