İstanbul’da Gezilmesi Gereken Yerler 2

Bu yazımızda da sizlerle Anadolu Yakasında gezilmesi gereken ,görülmesi gereken yerleri listeleyeceğiz. Öncelikle bir çok turistin haberinin  bile olmadığı belkide sizlerin de yeni duyacağı bir çok güzel yerden söz edeceğiz. Başlıca  yerleri sıralayarak başlayalım. Hidiv Kasrı , Çamlıca Tepesi , Mihrabat Korusu , Kız Kulesi ,Fetih Paşa Korusu, Kadıköy ,Maltepe-Kartal Sahili bunların başlıcalarıdır.

hidivkasri

Hidiv Kasri

Hidiv Arapça kökenli bir sözcük olup baş vezir , büyük vezir anlamlarına gelir. 1907 yılında son Mısır Hidivi Abbas Hilmi Bey tarafından dönemin önemli İtalya ‘n Mimarlarından biri olan Delfo Seminati ‘ye yaptırılmıştır. Günümüzde nişan , düğün vb. bir çok organizasyona ev sahipliği yapan bu güzel yapı görülmeye değerdir. Beykoz’un sırtlarında ki bu eşsiz yapının doğası , çiçekleri , manzarası gidip görenler tarafından beğeniyle karşılanmaktadır.

Hidiv Kasrı Adresi: Çubuklu Korusu Çubuklu Yolu No:32 Beykoz

Hidiv Kasrı Tel:0216 413 92 53 – 0216 413 96 64 – 0216 425 06 03 – 0216 425 06 04

Çamlıca Tepesi

Çamlıca Tepesi

Ümraniye ve Üsküdarın orta noktasında yer alan bu tepeadeta  Boğazı ayaklarınızın altına seriyor . Ulaşımı gayet olan bu tepeye Kadıköy , Altunizade gibi yerlerden minübüsler geçmekte olup özel araçlada rahatlıkla bulacağınız bir yerdedir. Aracınız için park olanağı bulunan tepede yazın dondurma veya kışın sıcak bir çay çok iyi olabilir.  Özellikle sabah kahvaltısı ve hava karardıktan sonra oluşan Boğaz manzarası görülmeye değerdir.

Çamlıca Adres: Turislik Çamlıca Caddesi Kısıklı/Üsküdar

mihrabad Korusu

Mihrabat Korusu

Hidiv Kasrına gittiğinizde buraya uğramadan geçmemelisiniz. Beykoz ‘da Kanlıca sırtlarındaki bu eşsiz doğa ve yapı harikasında Kafe, Restorant , Çocuk oyun alanlarının içinde bulunduğu koruda her türlü nişan , düğün vb. organizasyonlarınızı yaptırabilmektesiniz.

Mihrabat Korusu Adres: Mihrabat Caddesi No:50 Kanlıca Beykoz / İSTANBUL

Tel : (0216) 425 86 16

Kız-Kulesi

Kız Kulesi

Üsküdar Salacaktan ve Kabataştan kalkan ring seferleriyle ulaşabilirsiniz. Öğrenci 10 TL ,Tam ‘0 Tl ulaşım kişi başı. Kız Kulesini Üsküdar Salacak sahilinden seyretmeniz dahi çok güzeldir. Kız Kulesinin içinde kafe ve restorant bölümlerinin yanı sıra , hediyelik eşya satan kısımları ve fotoğraf çekimi için özel yerler bulunmaktadır. Fiyatlarının yüksekliği konusunda ise gidenlerin rahatsızlığınıda belirtmeden geçmeyelim.

Kız Kulesi Adresi: Yukarıda belirtildiği şekilde iki farklı yolla ulaşabilirsiniz. Üsküdar Salacak ‘tan ulaşım daha kısadır.

fethi-pasa-korusu

Fethi Paşa  Korusu

Kız Kulesinden sonraki adresiniz olabilir. Üsküdar’a gitmişken mutlaka uğramanız gereken bir yerdir. Özellikle gezilecek geniş alanı ve restorantıyla gidenlerin memnun kalıdığı bir yerdir. Üsküdar merkezden yürüme mesafesi olarak yaklaşık 15 dk. uzaklıktadır.

Fethi Paşa Korusu Adres:Kuzguncuk Mah. Paşa Limanı Cad. Nacak Sk. No:6 / Üsküdar

Tel: 444 10 34

Bunlar dışında Kadıköy gezisi için meşhur Boğa Heykelinde başlayarak , Bahriye , moda , sahil , olmak üzere gezilesi yerlerdir. Özellikle tarihi Haydar Paşa ‘ya gitmenizi ayrıca tavsiye ederiz. Diğer yerlerle ilgili görseller aşağıdaki gibidir.

 

 

 

Pin It

İstanbul’da Gezilmesi Gereken Yerler 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir