Efes Antik Kenti

İzmir Selçuk’a bağlı Efes Antik Kenti hakkında ulaşım, giriş ücretleri vb. detaylı bilgiler bu yazımızda sizlerle paylaşılacaktır.
Tarihi M:Ö 6000’li yıllara uzanan Roma’da bulunan Yunan kentiydi. Bu kadar eski bir tarihe sahip olan Efes’in kalıntıların yaklaşık 8 Km alana dağıldığını söylersek şaşırmazsınız. Efes’te birbirinden tarihi ve güzel yapı bulunmaktadır. Bunlardan en çok dikkatimizi çakenleri sizlerle paylaşmadan önce ulaşım bilgilerini vereceğiz.

Efes Antik Kentinden Görseller

Efes Antik Kentinden Görseller

Efes Antik Kentinden Ziyarettekilerin Görseli

Efes Antik Kentinden Ziyarettekilerin Görseli

Efes’e ulaşım

Efes’e ulaşım için özel aracı olmayanlara tarif edelim. İzmir’den Selçuk’a giden Tren ve Minübüsleri kullanabilirsiniz. Selçuk Otogarından ise her 10 dakikada Efes’e giden servislerle ulaşabilirsiniz. Ortalama olarak İzmir-selçuk arası 1 saat ve Selçuk-Efes arası 10 dakika sürmektedir. 2014 yılı ulaşım ücreti olarak Selçuk-Efes servisleri 2,5 TL, İzmir’den Selçuğa ulaşım ise 10 TL civarındadır.

Efes’e Giriş Ücreti

Efes Harabelerine Müze Kart ile geçiş mümkündür. Bunun için öğretmen ve öğrencilerin Müze Kart fiyatı 20 TL, diğerlerinin 40 TL’dir. 1 yıl boyunca kullanabileceğiniz müze kartı çıkartmanızı tavsiye ederiz. Kültür bakanlığına bağlı bir çok müzeyi böylece bir yıl başka hiç bir ücret ödemeden ziyaret edebilirsiniz.

Selsus Kütüphanesi Ön Cephesi

Selsus Kütüphanesi Ön Cephesi

Efes’e gittiğinizde uğramadan gelmemenizi tavsiye edeceğimiz yerler ise görsellerin altında isimleriyle verilmiştir. Efes’ten giderken yolunuzun üstü olacak bu yerlerde bir mola vermeniz çok yararlı olacaktır.

 

 

Bir önceki yazımız olan Bodrum'un En Güzel Plajları 2 başlıklı makalemizde Bodrum Paljları, Bodrumda Denize Girilecek Yerler ve Bodrumda Tatil hakkında bilgiler verilmektedir.

Pin It

Efes Antik Kenti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir