Edirne’de Gezilecek Yerler

Edirne Genel Görünüş

Edirne Genel Görünüş

 

Tarihi dokusu ve doğal güzellikleriyle Ülkemiz’de görülmesi gereken yerlerin başında gelen Edirne’de ne yenir, ne içilir, nerelere gidilir, nerde kalınabilir gibi soruların cevaplarını sizlerle paylaşacağız. Tek sayfaya sığdıramayacağımız yazımıza Edirne’de Gezilecek Yerler 2 yazımızda devam edeceğiz.

Edirne mutfağının en meşhur belkide en güzel lezzeti Ciğer Tava mutlaka tatmanız gereken yemekler arasında yer almaktadır. Bunun dışında Edirne’de yöresel diğer lezzetlerden şunlarıda tavsiye ederiz; ciğer sarma, badem ezmesi,  hardaliye, satır kebabı, mamzana… Edirne’nin kendine has mutfağının farklı damak lezzetleri sunduğunu ve dikkat etmezseniz kilo almanızın kaçınılmaz olduğunu unutgmayınız.

Edirne Ciğer Tava

Edirne Ciğer Tava

Devrin Baş Mimarı Mimar Sinan’ın en büyük eserleri arasında yer alan Selimiye Camii’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz. Avlusundan başlayarak, avizelerine kadar büyük bir özenle oluşturulmuş olan bu başyapıt Dünyaca ünlü olup, her bölgeden çok sayıda turist ağırlamaktadır.

Selimiye Camii

Selimiye Camii

Rüstempaşa Kervansarayı, Kanuni Sultan Süleyman’ın Damadı, Mihrimah Sultan’ın eşi olan rüstem Paşa adına yaptırılan Kervansaray o dönemin ve bugünün önemli merkezleri arasındaki yerini korumaktadır. Merkezde bulunan yapıya çok yüksek oranda rağbet vardır.

Rüstempaşa Kervansarayı

Rüstempaşa Kervansarayı

Sarayiçi Balkan Savaşı Şehitliği’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz. O bölgenin hem maneviyatını hem de manzarasını çok beğeneceğinizi umarız.

Sarayiçi Balkan Savaşı Şehitliği

Sarayiçi Balkan Savaşı Şehitliği

Kırkpınar Yağlı Güreşleri tarihin en eski Güreşleri olarak bilinen Tarihi müsabakalar her sene binlerce insanın bu bölgeye gelmesine vesile oluyor. Ülkemizin Baş Pehlivanının  seçildiği müsabakalar günümüzde en prestijli Güreş ödülü olan Altın Kemer ve Baş Pehlivanlık Ünvanlarını vermektedir.

Kırkpınar Yağlı Güreşleri

Kırkpınar Yağlı Güreşleri

 

 

Bir önceki yazımız olan Yalova'da Gezilecek Yerler başlıklı makalemizde Armutlu Kapıcaları, Atatürk Köşkü Müzesi ve Çınarcık hakkında bilgiler verilmektedir.

Pin It

Edirne’de Gezilecek Yerler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir