Balıkesir Ayvallık

Ayvalık’ta özellikle neler yapabilirsiniz, nereleri gezmelisiniz ne yiyip ne içmelisiniz ve nerelerde konaklayabilirsiniz gibi soruların cevaplarını paylaşacağız. Yazımızın en sonunda mutlaka gitmeniz gereken çok güzel bir yeri sizlere detaylarıyla anlatacağız.

Konum olarak Marmara Bölgesi’nde  olan Balıkesir’de olmasına rağmen Ayvalık, Ege Bölgesi içerisinde bulunmaktadır. Ayvalıkta çok güzel plajlar vardır, bunlar arasında Sarımsaklı Kumsalı bulunmakta olup yaklaşık 4 Km uzunluğuna sahiptir.

Sarımsaklı Kumsalı Ayvalık

Sarımsaklı Kumsalı Ayvalık

 

Ayvalık temiz havası ve yeşil zeytin ağaçlıklarıyla dikkat çekmektedir. Özellikle  yerli ve yabancı turistlerin yaz sezonunda tercih ettiği tatil merkezi her sezonda misafirlerini ağırlamaktadır.

Ayvalık

Ayvalık

 

Özellikle tostuyla meşhur olan Ayvalık, arkeolojik kalıntılarıyla ve su altı dalış ve su altı fotoğrafçılığıyla ile ilgilenenlerin uğrak mekanlarıdır.

Ayvalıkta Su Altı Dalış

Ayvalıkta Su Altı Dalış

 

Ayvalıkta Tarihi Kazılar

Ayvalıkta Tarihi Kazılar

 

Şeytan Sofrası, Eski Ayvalık Evleri, Kozak Yaylası, Delikli Taş ve Kartal Yuvası, Çamlık, İlk Kurşun Tepesi, Çıplak Tepe, Pordoselene Kulesi’ni gezmenizi tavsiye ederiz.

Birde Dünya’ca ünlü Cunda Adası (Alibey Adası: Kurtuluş Savaşında komutan Alibey’e Yunanlara teslim olun emrine uymayarak direnmesinden dolayı bu isimlede anılır.) mutlaka uğramanız gereken bir yerdir. Alibey Adası hem tarihi dokusu hem de doğa harikası yapısıyla mutlaka gidip görmeniz gereken yerler arasındadır. Bir sonraki yazımızda aşağıdaki linki tıklayarak Ayvalıkta Kalınabilecek Yerler yazısını okumanızı tavsiye ederiz..

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Marmaris'in En Güzel Plajları başlıklı makalemizde Amos, Kumlubük ve Marmaris hakkında bilgiler verilmektedir.

Pin It

Balıkesir Ayvallık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir