Antalya’da Gezilmesi Gereken Tarihi Yerler

1-Aspendos,

Antalya ‘da mutlaka görmeniz gereken yerlerden biridir Aspendos. Antalyanın Serik ilçesine yaklaşık olarak  8 kilometre uzaklıkta bulunan bu muhteşem yeri M.Ö. 10. yüzyılda Akalar yapmıştır. Roma’lıların restore ettiği Aspendos yerli ve yabancı bir çok turistin ziyaretine uğramaktadır.

2- Termessos Antik Kenti

Bugüne kadar ülkemizde en iyi korunmuş antik kentlerin başında gelir. Termessos Antik Kenti Milli Park kapsamında özenle korunmaya devam etmektedir. Muhteşem bitki örtüsüyle büyüleyici etki bırakan   Termessos Antik Kente ulaşım Antalya ‘ya ulaşım 30 km uzaklıkta olup özel araçla sağlanmaktadır.

3-Olympos Antik Kenti

Antalya ‘da denizin güzelliği ve yeşilin ihtişamının birleştiği yerdir Olympos Antik Kenti. Antalya otogarından uzaklığı 15 dakika olan Olympos Antik Kenti Antalya’da mutlaka görmeniz gereken tarihi bir yapıdır.

4-Çıralı Yanartaş (Khimaira)

Olympos Antik Kentine komşu olan bu yeri aynı gün ziyaret edebilirsiniz. Ulaşım tarif ettiğimiz gibi  Antalya otogarından 15 dakikalık otobüs yolculuğuyla ulaşabilirsiniz. Çıralı köyünün yamaçlarında bulunan doğal gaz nedeniyle oluşan alevlerin hikayesinede kısaca değinmek gerekirse: Mitolojiye göre  Bellerophontes ismindeki kahraman  Khimaira ismindeki ejderhayı burada oklarla öldirmüş ve burada hiç sönmeyen bir ateş oluşmuş.

5-Ksantos  (Xanthos)

M.Ö 8 yüzyıla dayanan geçmişiyle ve kendine hayran bırakan yapısıyla Antalya’ya gittiğinizde görmeniz gereken antik kentler arasında yer almaktadır. Kaş ‘a yaklaşık olarak 45 km uzaklıktaki Kınık Köyünde yer alan Ksantos  (Xanthos) ziyaretinden sonra dalış yapmak için muhteşem koyları olan Kaş ‘a gidebilirsiniz.

6-Arikanda (Arycanda)

İ.Ö 2 bin yılında yapıldığı düşünülen  Arikanda (Arycanda) Elmalı -Finike karayoluna yaklaşık olarak 35 km uzaklıkta olup gezilmeye değer güzellikte olan bir yerdir. Güzel mısırlarıyla ve geyikleriyle meşhur olan bu yer sizleri gittiğiniz için mutlu edecek özelliktedir.

Pin It

Antalya’da Gezilmesi Gereken Tarihi Yerler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir