Amasya’da Gezilecek Yerler

Orta Karadeniz’in bu güzel ilinde neler yenir, neler yapılılabir, nerelerine gidilir gibi sorularının cevaplarını sizlerle paylaşmaya çalışacağız. En çok anıldığı isim Şehzadeler Şehri, denilmesinin nedeni ise çok sayıda buradan yetişmiş şehzadenin Padişahlık yapmasıdır.

Amasya’da ne yenir denildiğilde Dünya’ca ünlü elması akla ilk gelir. Mutfak kültüründe öne çıkan lezzetlerden bazıları ise, keşkek, yufka tatlısı, bakla sarması damak zevkinize göre hoşunuza gidebilecek yöresel yemeklerdir.

Bakla Sarması

Bakla Sarması

Amasya Kalesi:

Şehirn sembolü olan kale ihtişamı ve manzarasıyla ilk ziyaret etmeniz gereken yerler arasında bulunur.

Amasya Kalesi

Amasya Kalesi

Amasya’da Yer Alan Müzeler:

Amasyada yera alan Amasya Müzesi, Hazeranlar Konağı Müze Ev, Minyatür Amasya Müzesi’ni gezerek şehrin ve ülkenin tarihinde önemli yerler tutan bir çok esere canlı tanıklık edebilirsiniz.

Amasya Müzesi

Amasya Müzesi

Amasya Evleri:

Ahşap işçiliğinin kusursuzca sergilendiği bu tarihi evler çok şirindir. Amasya’nın tarihi dokusunu tamamlayan bu güzellikler oldukça hoş bir görüntü sunmaktadır.

Amasya Evleri

Amasya Evleri

Borabay Gölü

Doğasına ve güzelliklerine hayranlık duyulacak bir yerdir. Konaklama olanaklarının bulunduğu göl çevresinde çok güzel zamanlar geçirip, huzur ve sakinliğin tadına varabilceksiniz.

Borabay Gölü

Borabay Gölü

Terziköy Kaplıcası

Amasya’nın havasının güzelliği yanında şifalı su kaynakları ilede ileri çıktığını söylemeliyiz. Bunlardan biriside  Terziköy’de yer alan Kaplıcası’dır.

Amasya Terziköy Kaplıcaları

Amasya Terziköy Kaplıcaları

 

Kral Kaya Mezarlıkları:

Gezilebilecek tarihi yapılar arasında yer alan Kral Kaya Mezarlıkları’nın bir görselini sizlerle paylaşıyoruz.

Amasya Kral Mezarlıkları

Amasya Kral Mezarlıkları

Yedi Kuğular Kuş Cenneti, Aynalı Mağara diğer doğal güzellikler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Konaklama imkanları olarak merkezde yer alan güzel otellerin yanı sıra polisevleri ve öğretmenevleri’ni önceden rezervasyonla ayarlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Adana'da Görülmesi Gereken Yerler başlıklı makalemizde Adana, Adanada Gezilecek Yerler ve Adanada Ne Yenir hakkında bilgiler verilmektedir.

Pin It

Amasya’da Gezilecek Yerler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir