Aksarayda Neler Yapmalı

İç Anadolu Bölgesinin Vadisi ile ünlü bu güzel şehirne neler yapılabilir, ne yenir, ne içilir gibi soruların cevaplarını sizlerle bu yazımızda paylaşacağız.

Aksaray’da Testi Kebabı ve Aksaray Tava ilk tavsiyelerimizden. Yöresel mutfağının genişliği sizleri hayretlere düşürecek olan Aksaray’da Şerbetli Pide, Kaygana ve tabiki mantarlı bulgur pilavını yemeyi kesinlikle ihmal etmeyin.

Aksaray Saç Tava

Aksaray Saç Tava

 

Kapodokya ile iç içe geçmiş yapısının müthiş güzelliği ile bir çok dini yapıya ev sahipliği yapan aksaray denilince aklımıza ilk gelen yer olan Ihlara Vadisi’ni anlatarak başlayalım. Güzelyurt İlçesine bağlı olan vadi doğanın bütün güzelliklerini yansıtmaktadır. Tarihi dokusu ve doğasıyla mutlaka ilk ziyaret yeriniz olmalı.

Ihlara Vadisi

Ihlara Vadisi

Ihlara Vadisi içerisinde uğramayı ihmal etmemeniz tarihi bir yer ise Yılanlı Kilise’dir.

Yılanlı Kilise, Ihlara Vadisi İçerisinde Yer Almaktadır.

Yılanlı Kilise, Ihlara Vadisi İçerisinde Yer Almaktadır.

Eğri Minare

Aksaray bir çok farklı inanç yapıları barındırmaktadır. Bunlardan biriside Merkez’de bulunan Eğri Minare tarihi dokusu ve yapısıyla ziyaret edilesi yerler arasındadır.

Aksaray Eğri Minare

Aksaray Eğri Minare

Bir diğer gezebileceğiniz ve son dönemlerde turist ziyaretçilerinin arttığı Manastır Vadisi her mevsim ayrı güzellikler sunmakta.

Manastır Vadisi

Manastır Vadisi

Sultanhanı Kervansarayı

Zamanın önemli konaklama ticaret merkezi olan bu kervansaray ihtişamlı yapısıyla sizde hala hayranlık uyandıracak yapıya sahiptir.

Sultanhanı Kervansarayı

Sultanhanı Kervansarayı

 

Vakit bulmanız dahilinde ziyaret edebileceğiniz bir diğer Kervansaray ise  Ağzıkarahan Kervansarayı’dır.

Acemhöyük:

Özellikle 1960’lı yıllarda yapılan çalışmalarda gün yüzüne çıkartılan tarihi yapılar meraklılar için iyi bir ziyaret mekanıdır.

Acemhöyük

Acemhöyük

 

 Antik Nora Şehri

Geçmişten günümüze uzanan tarihi bir yapı olan şehir, günümüzde hayretler verecek şekilde varlığını sürdürmektedir. Bir çok meraklısının ziyarete uğradığı bu antik kent oldukça güzeldir.

Antik Nora Şehri

Antik Nora Şehri

 

 

Bir önceki yazımız olan Abant'ta Neler Yapılır? başlıklı makalemizde Abant, Abant Gölü ve Abant Ulaşım hakkında bilgiler verilmektedir.

Pin It

Aksarayda Neler Yapmalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir