Ağrı’da Gezilebilecek Yerler

Doğu Anadolu Bölgesi’nin çok bilinmeyen ama en güzel illerinde olan Ağrı, dağı ile tanınmış olsada Tarihi İshak Paşa Sarayı’ndan, Göktaşı Çukuru’na, Günbuldu Mağaraları’na kadar sayısız gezilecek yere sahiptir.

Ağrı’da ne yenilir, ne içilir, nerelere gidilir, nerelerde kalınır sorularının cevaplarını bu yazımızda sizlerle paylaşacağız. Ağrı’nın en gelişmiş yerlerinden olan Doğubeyazıt’ın konaklama olanakları oldukça gelişmiş, içerisinde bulunan çarşıdan ise aradığınız çoğu şeyi rahatça bulabileceğiniz dükkanları bulunmaktadır.

Ağrı’nın en lezzetli yemekleri arasında Saç Kavurma (Selekeli) sayılabilir üstüne yöresel tatlı olarak ise Hasuda tavsiye ederiz. Ayrıca sabah kahvaltısı veya öğle çayı ile birlikte Çiriş Ketesini yemenizi tavsiye ederiz.

Selekeli Saç Kavurma

Selekeli Saç Kavurma

İshak Paşa Sarayı

İlk Kalorifer sisteminin geliştirildiği bu sarayın çok güzel bir mimarisi var. Özellikle yaz ayında dahi gitseniz zindanları oldukça derinde ve serin olmaktadır. Büyük girişte yer alan musluktan akan buz gibi suyu yüzünüze vurunca çok güzel bir serinleme hissedeceksiniz.

İshak Paşa Sarayı

İshak Paşa Sarayı

Ağrı Dağı

Büyük Ağrı dağı’nın yanında ona göre göreceli biraz daha küçük olan bir başka dağ bulunmaktadır. Rivayete göre büyük tufan sonrası Hz. Nuh’un gemisinin bu dağın zirvesinde bir yerde durduğu söynenmektedir. Ve bazı bulgulara göre rastlanan yapıları Hz. Nuh’un gemisi olarak isimlendirenlerin sayısı oldukça fazladır.

Ağrı Dağı

Ağrı Dağı

Balık Gölü

Balık Gölü

Balık Gölü

 

Göktaşı Çukuru

Ağrı Göktaşı Çukuru

Ağrı Göktaşı Çukuru

Bir önceki yazımız olan En Huzurlu Tatil Beldeleri, Faralya Köyü başlıklı makalemizde En Güzel Tatil, En Huzurlıu Tatil ve Faralya Köyü hakkında bilgiler verilmektedir.

Pin It

Ağrı’da Gezilebilecek Yerler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir