Afyonkarahisar’da Neler Yapılır

Afyonkarahisar’da neler yapılabilirliliği hakkında neler yemeli, neler içmeli, nerelere gitmeli gibi bir çok sorunun cevabını sizlerle paylaşacağız.

Türkiye’nin Termal cenneti olan Afyonkarahisar’la ilgili küçük bir inanışla başlayalım. Afyon Kalesi’ne çıkan çiftlerin 7 yıl Afyonda kalacaklarına dair yaygın bir rivayet dolaşır. Bazı arkadaşların buna örnek olduğunu söylemeyi ihmalde etmemeliyim:) Afyon, halk diliyle daha yaygın olarak kullanılır, en çok yetiştirilen ürünlerden biride Haşhaş’tır. Bunun dışında Afyon Mermeri, çok kaliteli ve tercih edilen bir kayaç türü olarak karşımıza çıkıyor.

Afyon merkezde kalabileceğiniz güzel otller ve pansiyonların yanı sıra, polisevleri ve öğretmenevlerinde konaklama imkanlarından yararlanabilirsiniz.

Afyon’da yeme diyince herkesin aklına Sucuk gelir fakat size tavsiyem Sucuk Köfte yemeden gelmemeniz. Afyon kaymağının methi yurdumuzun sınırlarını aşmış durumda.

Afyon Kaymağı

Afyon Kaymağı

 

Afyon Kalesi:

Şehre hakim bir noktada bulunan kaleye gitmeden bir kez daha rivayeti halktan dinlemenizi isteriz:) Tabi bu işin şakası, mutlaka gidip manzarayı görmeniz lazım. Gidilmesi biraz eziyetli olmasına rağmen buna değecek bir güzellikle karşılaşacaksınız.

 

Afyon Kalesi

Afyon Kalesi

Gazlıgöl:

Gazlıgöl bulunan termal tesisleriyle dünya’nın en güzel sularına sahip olma özelliğinde olup, çok sayıda tesis barındırmaktadır. Gazlıgöl’ün yanı sıra Dinar ve Sandıklı Kaplıcaları’da suyu ve güzelliği ile dikkat çekmektedir.

Gazlıgöl Kaplıcalarından

Gazlıgöl Kaplıcalarından

Çağlayan Mesire Yeri

Güzel bir gün geçirebileceğiniz, mutlaka Sucuk Köfte mangalın tadına bakmanız gereken çok hoş bir yerdir. Yeşilliği ve doğanın içerisinde bulunan müthiş yapısıyla çok hoş bir yerdir.

Afyonun Peribacaları (İscehisar Kayalıkları)

Afyonkarahisar denilince akla ilk gelen yerlerden olmamasına rağmen muhteşem bir güzelliğe sahiptir. İhsaniye İlçesi’ne bağlı olan bu güzel yapıları vakit bulursanız görmenizi tercih ederiz.

Afyonkarahisar Peri Bacaları (İscehisar Kayalıkları)

Afyonkarahisar Peri Bacaları (İscehisar Kayalıkları)

 

Bir önceki yazımız olan Abant'ta Neler Yapılır? başlıklı makalemizde Abant, Abant Gölü ve Abant Ulaşım hakkında bilgiler verilmektedir.

Pin It

Afyonkarahisar’da Neler Yapılır

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir