Türkiye’nin Tektonik Gölleri

Bir önceki yazımızda ülkemizin en güzel tektonik göllerini sıralamış, ülkemizin bu eşsiz güzelliklerini bir sayfaya sığdıramadığımız için geri kalan Eber Gölü, Ladik Gölü, Hazar Gölü,  Seyfe Gölü, Akşehir Gölü ‘nü bu yazımızda sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Eber Gölü:

İsmini Afyonkarahisar’ın Eber kasabasından alan bu güzide gölümüz görülmeye değer güzelliktedir. Toplam yüz ölçümü 125 kilometrekare olan bir çok bitki ve balık türü yaşamaktadır.

Eber Gölü

Eber Gölü

 

Akşehir Gölü:

Eber Gölü’nün komşusu olan bu Gölle ilgili en ünlü olan şeyse, Nasrettin Hoca’nın ‘Ya tutarsa’ dediği maya çaldığı göl olduğu iddia edilir.

Akşehir Gölü

Akşehir Gölü

Ladik Gölü:

İsmini Samsun’un Ladik ilçesinden alan bu Karadeniz gölü, yaklaşık 40 civarında farklı kuş türü başta olmak üzere, bitki ve su canlılarına ev sahipliği yapmaktadır.

Ladik Gölü

Ladik Gölü

 

Hazar Gölü:

Elazığ yakınlarında bulunan gölde özellikle aynalısazan ve karabalık avlanır.

Elazığ Gölü

Elazığ Gölü

 

 Seyfe Gölü:

Deniz seviyesinden 1080 metre yukarıda olan bu muhteşem göl, Kırşehir yakınlarında yer alıp 15 kilometrekare büyüklüğündedir. Sizlerle bu güzel gölün görselinide paylaşıyoruz.

Seyfe Gölü

Seyfe Gölü

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Edremit'te Gezilecek Yerler başlıklı makalemizde Balıkesir, Balıkesirde Tatil ve Edremit hakkında bilgiler verilmektedir.

Pin It

Türkiye’nin Tektonik Gölleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.