Türkiye’nin En Güzel Şelaleleri

Ülkemiz’de bulunan en güzel Şelaleleri sizlerle paylaşıyoruz. O kadar çok güzel şelalemiz var ki, bunları atlamadan 1 sayfayada sığdıramadığımız için, 3 sayfalık bol görselli ve açıklamalı olarak sizlerle paylaşacağız.

Girlevik Şelalesi / Erzincan :

Çoğu gezginin maalesef atladığı, bize göre ülkemizin en güzel şelalelerinin başında gelen Girlevik Şelalesiyle listemize başlamak istedik. Merkeze 30 Km uzaklıkta olup ismini, içinde bulunduğu Girlevik Köyünden alır. yüksekliği yaklaşık olarak 40 metre olup 9 ayrı kaynaktan beslenmektedir. Şelale denilince benim ilk aklıma gelen şelale olduğunu özellikle belirtmek isterim.

Erzincan Girlevik Şelalesi, Muhteşem Görüntüsü

Erzincan Girlevik Şelalesi, Muhteşem Görüntüsü

 

Tortum Şelalesi / Erzurum

Dadaşlar diyarı Erzurum, Uzundere’de bulunan 48 metre yükseklikten akan muhteşem suyu ile ülkemizdeki en heybetli şelalelerden olan Tortum Şelalesi, görmeniz halinde sizdede hayranlık uyandıracağa benzemektedir. Fakat 1960 yılında bölgeye yapılan hidroelektrik santral (HES) bu doğal güzelliği tehdit etmektedir. Yetkililerin bu duruma en kısa sürede bir çözüm bulması gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Tortum Şelalesi

Tortum Şelalesi

 

Ciro Şelalesi / Artvin

Ülkemizde bulunan en yüksek şelale ünvanına sahiptir. Yaklaşık olarak 165 metre yüksekliğe sahip olup bir kaç basamaktan oluşmaktadır. Karadeniz’in muhteşem güzelliği ile birleşen doğal güzelliklerinden mutlaka görülmesi gerekn bir yer olarak not etmenizde fayda vardır. Artvin Yusufeli ilçesinde bulunmaktadır.

Ciro Şelalesi

Ciro Şelalesi

 

Maral Şelalesi / Artvin

Şelale meraklıları için Artvin tam aradıkları yerdir. Çünkü hem ülkemizin en yüksek şelalesi olan Ciro, hem de profil fotoğrafınızı çekebileceğiniz pozlar verebileceğiniz Maral Şelalesini ziyaret fırsatı sunuyor. Karçal Dağları ile sarılı olan Maral Şelalesi  Borçka ilçesine bağlı olup Gürcistan’a sınırdır. Çok güzel bitki örtüsü ve kelebeklerin olduğu şelale büyüleyici güzelliktedir.

Maral Şelalesi, Artvin

Maral Şelalesi, Artvin

Erfelek Şelaleleri / Sinop

Şelalelerimize Karadeniz bölgesinden devam edecek olursak, Sinop’ta bulunan Erfelek Şelalelerinden bahsetmenin tam zamanı. Sinop’un Erfelek İlçesinde yaklaşık 30 tane  irili, ufaklı ama muhteşem şelale bulunmaktadır. Dinlenebileceğiniz ve doğayla iç içe kalabileceğiniz güzel bir Karadeniz yerleşkesini görmenizi taviye ederiz.

Erfelek Şelalesi

Erfelek Şelalesi

 

Bulut Şelalesi / Rize

Karadeniz bölgesinin en güzel yerlerinden olan Çamlıhemşin’de bulunan bu doğa harikası şelale görenleri mest ediyor.

Bulut Şelalesi, Çamlıhemşin, Rize

Bulut Şelalesi, Çamlıhemşin, Rize

 

Gelin Tülü Şelalesi / Rize

Dünya’ca ünlü Ayder Yaylasında yer alan Gelin Tülü Şelalesi Karadeniz’in ve Rize’nin bütün güzelliklerini yansıtmaktadır.

Gelintülü Şelalesi,  Ayder Yaylası

Gelintülü Şelalesi, Ayder Yaylası

 

Ağaran Şelalesi / Rize

Çayeline bağlı ilçede bulunan bu saklı güzellik aslında yerli turist kadar yabancı turistleride çekmektedir. Muhteşem doğası ve manzarasıyla insanlarda hayranlık duygusu uyandıran bu şelaleye gitmenizi tavsiye edriz.

Rize Çayeli Ağaran Şelalesi

Rize Çayeli Ağaran Şelalesi

 

 

 

Pin It

Türkiye’nin En Güzel Şelaleleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir