Malatya’nın En Güzel Yerleri

Kayısı diyarı olan Malatya, kültürü, doğası, yöresel lezzetleri, muhteşem eserleri ile herkesin gezip görmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Liste halinde sizlerle Malatya’nın güzelliklerini paylaşacağız.

Levent Vadisi

Akçadağ ilçesine bağlı olan bu doğa harikası vadide bir çok mağara, kayalı, uçurum ve bir çok enteresan yer şekilleri yer almaktadır. Malatya gezi listenizde mutlaka olması gereken bu güzel vadide bol bol fotoğraf çektirebileceğiniz için fotoğraf makinenizin pilini tam doldurarak gidin.

Tarihin kokusunu taşıyan Levent Vadisi

Tarihin kokusunu taşıyan Levent Vadisi

Arslantepe Höyüğü

Maalesef ismi çok duyulmamış, ülkemizin önde gelen yerlerinden olan Arslantepe Höyüğü’nü ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Özellikle 1940’lı yıllardan sonra yapılan kazı çalışmaları ile günümüzdeki güzelliğinin gün yüzüne çıkmasını sağlayan çalışmalar önemli bir dönüm noktası olmuştu. Arslantepe Höyüğü Orduzu sınırları içerisinde yer almaktadır. Orduzu için ayrı bir parantez açmalıyız, ünlü kayısı festivallerinin yapıldığı bu güzel belde kayısısı kadar diğer tarım ürünleriylede bir hayli meşhurdur.

Arslantepe Höyüğü

Arslantepe Höyüğü

Malatya Kalesi

2 bin yıllık tarihi olduğu söylenen tarihi surları görmenizi tavsiye ederiz. Günümüzde çok az bir kalıntıya sahip olan bu tarihi yapının kültür ve tarih severler için yeri çok ayrıdır.

Malatya Kalesi

Malatya Kalesi

Arapgir Kalesi

İsmini sınırları içerisinde bulunduğu ilçeden alan tarihi kale ve çevresi oldukça güzeldir. İkikale içinde nemle bir kez daha söylüyoruz, normal bir kale beklemeyin, kalıntıların olduğu tarihi dokularla karşılaşacaksınız.

Arapgir Kalesi

Arapgir Kalesi

Gürpınar Şelalesi

Malatya’nın en güzel doğal yerlerinden olan şelale ihtişanı ile çok sayıda turisti misafir etmektedir. Şelalenin çevresi özellikle güzel havası ve meşhur mekanları ile yöreden çok sayıda insanında hafta sonlarını geçirdiği yerlerin ilk sırasında yer alıyor. Darende ilçesinde bulunan bu güzel şelaleye ulaşım için toplu taşıma araç sayısı oldukça fazladır.

Gürpınar Şelalesi

Gürpınar Şelalesi

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan En Huzurlu Tatil Beldeleri, Dalaman başlıklı makalemizde Dalaman, Dalamanda Neler Yapılabilir ve Dalamanda Tatil hakkında bilgiler verilmektedir.

Pin It

Malatya’nın En Güzel Yerleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir