Karabük Safranbolu Evleri

Osmanlı döneminin 18. ve 19. yy en iyi şekilde yansıtan yapılarının bulunduğu bölgelerin başında gelen Safranbolu Evleri, Karabük iline bağlıdır. Tarihi dokusu ve evlerinin nizamı ile o dönemin ve günümüzün en güzel yerlerindendir. Yaklaşık 2000 tane olan, beyaz rekli ve birbirinin önünü kapatmayan özelliğiyle gidenleri kendine hayran bırakacak özelliktedir. Yapıların inşaasında  taş, kerpiç,  ahşap ve alaturka kiremit malzemeler vardır.Güzel bahçeleri ve bahçelerle sokakları ayıran taş duvaları oldukça hoş gözükmektedir.  Merkezde bulunan bütün kaldırımlar ise Arnavut Kaldırımlarıdır. 

Safranbolu evleri UNESCO tarafından 17.12.1994 tarihinde  Dünya Kültür Mirası listesine eklenmiştir. Bu özelliği sayesinde Dünya genelinden çok sayıda misafirlerini ağırlayan Safranbolu Evleri ulaşım, konaklama, mimari özellikleri yönünden son yıllarda isminden çokça söz ettirmiştir.

Safranbolu Evleri Kalınabilecek Yerler ziyaretinizde kalabileceğiniz yerler ile ilgili yazımızıda okumanızı tavsiye ederiz.

 

 

Bir önceki yazımız olan Fethiye'de Oteller başlıklı makalemizde Ant Apart Otel, Apart Paradise Garden ve Fethiye hakkında bilgiler verilmektedir.

Pin It

Karabük Safranbolu Evleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir