Bayburt’un En Güzel Yerleri

tarihi dokusuyla herkeste özel bir ilgi uyandırmasını beklediğimiz güzel bir ilimizdir. Çok sayıda dini mabede ev sahipliği yapan , kaleleri ile meşhurdur. Fakat bu kaleler özellikle  Rusya ile yapılan savaşlarda maalesef çok ağır zarar görmüştür. ’un en güzel yerlerinin listesi:

Bayburt Aydıntepe Yer Altı Şehri

Bayburt Aydıntepe Yer Altı Şehri

Aydıntepe Yer Altı Şehri

İsmi taşıdığı ilçe ile aynı olan (Eski dönemlerde bu isim hart’tan geldiği ileri sürülüyor) bu tarihi dokuyu ziyaret listenize eklemenizi tavsiye ederiz. Özellikle tarih severlerin bu fırsatı kaçırmamasını, çok eski tarihlerden izler taşıdığını belirtelim.

Bayburt Sarıkayalar Şelalesi

Bayburt Sarıkayalar Şelalesi

Sarıkayalar Şelalesi

Doğa severlerin listesinde mutlaka bulundurması gereken yer ise Bayburt Sarıkayalar Şelalesidir. İlçe merkezine bağlı aynı isimli köyde yer alan şelale hem köyün girişinde hem de içeride olmak üzere iki tanedir.

Bayburt Kalesi

Bayburt Kalesi

Bayburt Kalesi

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi Rusya savaşlarında maalesef ağır hasar görmüş olan bu kalenin bu halinin bile duruşu sizleri şaşırtmaya yetecektir.

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Isparta'nın En Güzel Yerleri başlıklı makalemizde Isparta, Isparta Hoyran ve Ispartada Tatil hakkında bilgiler verilmektedir.

Popüler Başlıklar

  • https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1821 dUGGpmlDLgDIkkE2LjZZYFz2uutIurJpQEj-uN9M7QE3t51xrGAtVX1huksroqXs 73419ce6add60e9163c6ccb678ceff877efe2a44&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme
Pin It

Bayburt’un En Güzel Yerleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir