Alanya’da Gezilecek Yerler

Alanya’nın güzel plajları ve muhteşem denzinin yanı sıra gezilmesi, görülmesi gereken çok sayıda tarihi ve doğal güzel yapıları bulunmaktadır. Bu yerleri bu yazımızda sizlerle paylaşacağız. Yazımızın sonunda ise, Alanya plajları ve Alanya’da kalınabilecek yerler ile ilgili yazılarımızın linklerini bulabileceksiniz. Alanya’da Antik yerlerden, doğal mağaralara kadar bir çok tarihi doku bulunmaktadır. Bunları liste halinde sizlerle paylaşıyoruz.

Alanya’nın sembolü oaln Kale’den başlayalım. Konumu itibariyle çok güzel bir manzaraya sahip olan Kale hem tarih severlerin hem de Alanya’nın manzarasının doyumsuz güzelliğinin fotoğraflarını çekmek isteyenler için uğrak bir mekandır.

Alanya Kalesi

Alanya Kalesi

Alanya’da bir çok tarihi Mağara bulunmaktadır. Bunlar arasında Dünya’ca ünlü Damlataş Mağarası, Dim Mağarası, Çimeniçi Mağarası ve aşıklar Mağarası bulunmaktadır.

Alanya’da yer alan bir diğer tarihi ve güzel yapılar ise antik yerleşkelerdir. Dünya’ca ünlü antik kentleri;

  •  İotape,
  • Selinus Antik Kenti,
  • Syedra Antik Kenti,
  •  Hamaksia Antik Kenti olarak sıralanabilir.

Alanya Müzesi’nde geçmişten günümüze özellikle Yunanlılar, Romalılar, Lidyalılar ve Bizanslılar’dan kalan yapıtlara ev sahipliği yapmakta. Bunların yanı sıra Dünya’ca ünlü Herakles Heykeli’de burada yer almaktadır.

Alanya Müzesi

Alanya Müzesi

Pin It

Alanya’da Gezilecek Yerler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir