Aksarayda Neler Yapmalı

İç Anadolu Bölgesinin Vadisi ile ünlü bu güzel şehirne neler yapılabilir, ne yenir, ne içilir gibi soruların cevaplarını sizlerle bu yazımızda paylaşacağız.

’da Testi Kebabı ve Tava ilk tavsiyelerimizden. Yöresel mutfağının genişliği sizleri hayretlere düşürecek olan ’da Şerbetli Pide, Kaygana ve tabiki mantarlı bulgur pilavını yemeyi kesinlikle ihmal etmeyin.

Aksaray Saç Tava

Aksaray Saç Tava

 

Kapodokya ile iç içe geçmiş yapısının müthiş güzelliği ile bir çok dini yapıya ev sahipliği yapan aksaray denilince aklımıza ilk gelen yer olan Ihlara Vadisi’ni anlatarak başlayalım. Güzelyurt İlçesine bağlı olan vadi doğanın bütün güzelliklerini yansıtmaktadır. Tarihi dokusu ve doğasıyla mutlaka ilk ziyaret yeriniz olmalı.

Ihlara Vadisi

Ihlara Vadisi

Ihlara Vadisi içerisinde uğramayı ihmal etmemeniz tarihi bir yer ise Yılanlı Kilise’dir.

Yılanlı Kilise, Ihlara Vadisi İçerisinde Yer Almaktadır.

Yılanlı Kilise, Ihlara Vadisi İçerisinde Yer Almaktadır.

Aksaray bir çok farklı inanç yapıları barındırmaktadır. Bunlardan biriside Merkez’de bulunan Eğri Minare tarihi dokusu ve yapısıyla ziyaret edilesi yerler arasındadır.

Aksaray Eğri Minare

Aksaray Eğri Minare

Bir diğer gezebileceğiniz ve son dönemlerde turist ziyaretçilerinin arttığı her mevsim ayrı güzellikler sunmakta.

Manastır Vadisi

Manastır Vadisi

Kervansarayı

Zamanın önemli konaklama ticaret merkezi olan bu kervansaray ihtişamlı yapısıyla sizde hala hayranlık uyandıracak yapıya sahiptir.

Sultanhanı Kervansarayı

Sultanhanı Kervansarayı

 

Vakit bulmanız dahilinde ziyaret edebileceğiniz bir diğer Kervansaray ise   Kervansarayı’dır.

:

Özellikle 1960’lı yıllarda yapılan çalışmalarda gün yüzüne çıkartılan tarihi yapılar meraklılar için iyi bir ziyaret mekanıdır.

Acemhöyük

Acemhöyük

 

 Antik Nora Şehri

Geçmişten günümüze uzanan tarihi bir yapı olan şehir, günümüzde hayretler verecek şekilde varlığını sürdürmektedir. Bir çok meraklısının ziyarete uğradığı bu antik kent oldukça güzeldir.

Antik Nora Şehri

Antik Nora Şehri

 

 

Bir önceki yazımız olan Abant'ta Neler Yapılır? başlıklı makalemizde Abant, Abant Gölü ve Abant Ulaşım hakkında bilgiler verilmektedir.

Popüler Başlıklar

  • https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1821 1c9biHfD7tOml64uwEKGrdchPtt64FYSFaYz54SqWMibtv5xScOgzp6I9gBqt7YF 0ba68f64df24b5a8aa2a199d069c13b0478773a8&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme
  • https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1822 J72KSUqx-x1WEBmnMNnPhUsI82nEguECFzRf4xBCEYJ1STsaLPHFu652tFT8ZO91 e9a2b82d78c6fbcf0e30df715c5d381bc479ff65&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme
Pin It

Aksarayda Neler Yapmalı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir